close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
نقد و بررسي کنسول Nvidia Shield، بهترين دستگاه بازي اندرويدي
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
نقد و بررسي کنسول Nvidia Shield، بهترين دستگاه بازي اندرويدي

هرچند به اعتقاد بسياري iOS محبوب ترين پلتفرم هم براي گيمر ها و هم براي سازندگان بازي است اما با اين حال اندرويد هم کم کم جاي خود را در قلب گيمرها باز مي کند. در حالي که Apple مانع از ساخت يک دستگاه مختص بازي بر پايه iOS مي شود، در طرف ديگر ابتدا قابليت استفاده از دسته هاي USB دار را در اندرويد ممکن شد و سپس اين سيستم عامل را در تلفن همراه پر سر و صداي Play Station با نام Xperia Play ديديم.
اين اواخر هم کنسول بازي Ouya را داشتيم که دستگاه هاي مشابهي مثل GameStick و M.O.J.O هم به آن اضافه شدند. کنسول Shield شرکت بزرگ Nvidia هم جايي در اين بين براي خود باز کرده و توانسته است با داشتن تکنولوژي بسيار پيشرفته و يکي از بهترين رابط هاي کاربري رتبه خوبي براي خود دست و پا کند. قيمت آن ۳۰۰ دلار است که نسبت به ديگر دستگاه هاي قابل حمل مخصوص بازي مثل Nintendo 3DS و PS Vita گران تر است.
آيا اين دستگاه بازي ارزش قيمت گرانش را دارد يا تنها يک محصول تجاري صرف از طرف Nvidia براي به نمايش گذاشتن قدرت چيپ ست Tegra 4 اش است؟ در اين نقد به اين موضوع مي پردازيم.


طراحي
کنسول Shield کاملا شبيه يک دسته Xbox 360 است که يک LCD 5 اينچي به بالاي آن وصل شده باشد. از اين رو Shield شبيه هرچيزي است به جز يک کنسول جيبي. در مقايسه با ديگر کنسول ها، کنسول انويديا شبيه يک هيولا به نظر مي رسد و وزني معادل ۵۷۹ گرم دارد. در حالي که PS Vita حدود ۲۶۰ گرم و ۳DS XL حدود ۳۳۶ گرم است. البته اين بزرگي باعث راحتي هم مي شود؛ از آنجايي که Shield به هيچ وجه سعي نکرده اندازه اش را کوچک نگه دارد، دستان شما بايد حجم زيادي را در بگيرند، حتي اگر دستانتان به صورت خدادادي هم بزرگ باشد.
طراحي ارگونوميک آن به گونه اي است که دست شما در اثر استفاده زياد درد نخواهد کرد. اين مشکلي است که در ديگر دستگاه هاي مشابه مخصوصا ۳DS اولي وجود داشت. بر خلاف وزن زيادش هم هيچ وقت به مچ دست هاي شما فشار وارد نخواهد کرد.
صفحه نمايش ۵ اينچي Shield بسيار راحت با لولاهاي سفت خود به بالا تا مي شود که نه صداي تق تق ۳DS را دارد و نه درپوشش مثل آن حرکت مي کند. کنترل بازي واقعا عالي است. به غير از دو Analogue Stick و دکمه هاي ديگر، دو دکمه Home و Back اندرويد هم موجود است. يک دکمه بزرگ با آرم انويديا هم در وسط دسته تعبيه شده است که کارش باز کردن سريع فروشگاه انلاين Tegra Zone است.
پشت کنسول داراي بافت کائوچويي است که باعث مي شود کنسول راحت تر در دست گرفته شود. البته اين مسئله باعث مي شود قيافه کنسول کمي بد به نظر برسد. روي درپوش کنسول هم فلز وجود دارد که براي باز و بسته کردن به کمک آهن ربا از آن استفاده مي شود. مي توان اين درپوش را در طرح ها و رنگ هاي مختلف خريد و کنسول خود را شخصي سازي کرد اما به نظر مي رسد بشتر تله پول باشد تا يک چيز به درد بخور.


مشخصات
کنسول Shield اولين محصولي است که چيپ ست Tegra 4 انويديا را در خود دارد که داراي پردازنده ۱٫۹ GHz و کارت گرافيک GeForce و ۷۲ هسته اي مي باشد. گفته ها حاکي از آنند که اين چيپ ست مي تواند شش برابر قدرت سيستم داراي Tegra 3 را داشته باشد. در عمل چيزي که مهم است اين است که اين کنسول بسيار سريع بوده و مي تواند هر عنوان سه بعدي اندرويدي را به راحتي اجرا کند. بازي هايي مثل After Burner Climax, Jet Set Radio و Real Racing 3 به راحتي آب خوردن اجرا مي شوند اما با اين حال همه اين بازيهاي گفته شده با سيستم کنترل بازي هماهنگ نيستند که در ادامه به آن خواهيم پرداخت.
نتايج به دست آمده در Benchmark ها تفاوت فاحش Shield را با ديگر رقبا مشخص مي کند. نرم افزار بنچمارک گيري Geekbench 2 امتياز Shield را از نظر قدرت ۴۳۲۸ ثبت کرده است که اين رقم در Nexus 4 تنها ۲۱۲۷ و در iPad 3 حدود ۱۷۷۳ است. در نرم افزار ۳DMark’s Ice Storm هم امتياز Shield به ۱۹۵۰۶ مي رسد و در طرف ديگر Galaxy S4 تنها توانسته امتياز ۱۰۴۵۰ را کسب کند.

نرم افزار
سيستم عامل Shield اندرويد ۴٫۲٫۱ است و انويديا آن را دستکاري نکرده است. رابط کاربري اين کنسول براي کساني که مدام با اندرويد کار ميکنند و با Nexus 4 و Nexus 7 سروکله مي زنند کاملا آشنا و دل فريب خواهد بود. البته بايد منتظر ماند و ديد که فريم وير آن چند وقت به چند وقت آپديت خواهد شد.
هرچند مي توان از صفحه لمسي کنسول براي جا به جايي در بخش هاي مختلف سيستم عامل استفاده کرد ولي راحت تر اين است که با دکمه هاي دسته اين کار صورت بگيرد. Analogue Stick سمت راست نقش يک موس را بازي مي کند که البته بيشتر مواقع چندان دقيق عمل نمي کند ولي بعضي مواقع ممکن است به کمک شما بيايد.


صفحه نمايش
صفحه نمايش ۵ اينچي Shield در مقايسه با گوشي هاي همراه بزرگ محسوب مي شود اما در کنار شکل درشت خود کنسول کمي کوچک به نظر مي رسد. حاشيه هاي نسبتا بزرگ کنار صفحه نمايش براي اين هستند که شما بدون لمس کردن خود صفحه، آن را بالا يا پايين برده و نسبت به زاويه ديد خود آن را تنظيم کنيد. البته وجود اين حاشيه ها منجر به کوچک تر شدن صفحه نمايش شده است.
ابعاد تصوير آن ۱۲۸۰ در ۷۲۰ است. با اينکه به ابعاد گوشي هايي مثل Galaxy S4 و HTC One نمي رسد اما اين تعداد کم پيکسل به Shield کمک مي کند تا عملکرد بهتري داشته باشد. زاويه هاي ديد عالي هستند و کيفيت تصوير درجه يک.

بازي ها
با وجود ويژگي هاي بسيار زياد سيستم عامل اندرويد، کار اصلي کنسول Shield اجرا کردن بازي ها است. در اين زمينه، هم شما را نااميد خواهد ساخت و هم شگفت زده؛ کنترل بازيهاي پشتيباني شده با دسته فيزيکي به ارزش هاي اين کنسول مي افزايد ولي در عوض در حال حاظر که اين نقد نوشته مي شود تعداد بازيهايي که با اين کنسول هماهنگ شده اند بسيار کم است.
درست است که از Grand Theft Auto III و Dead Trigger پشتيباني مي شود ولي بي نهايت بازي ديگر هستند که با دکمه ها و دسته‌ي Shield سازگار نيستند. يک بازي مانند Real Racing 3 که مي توانست از ويژگي هاي اين کنسول بهتره ببرد، از دسته Shield پشتيباني نمي کند.
البته به احتمال زياد اين يک مشکل کوتاه مدت خواهد بود. هرچند براي مثال شرکت Sega در صفحه بازيهايش در Google Play براي بازيهاي Jet Set Radio و Crazy Taxi نوشته است که به زودي از Shield هم پشتيباني خواهد کرد ولي اين مسئله آزار دهنده است که انويديا از همان ابتداي عرضه کنسول پشتيباني اين شرکت ها را ندارد.
اين مايه تاسف است زيرا وقتي Shield را بازي کنيد، خواهيد فهميد که در مقايسه با هم قطارانش بي رقيب است. بازي Dead Trigger وقتي با دسته Shield بازي شود کاملا يک بازي متفاوت به نظر مي آيد. نيازي هم به ذکر کردن ندارد که بگوييم Shield بهترين پلتفرم براي اجراي بازيهاي قديمي با شبيه ساز است. همه شبيه ساز هاي تست شده بدون کوچک ترين مشکلي و با سرعت زياد اجرا شدند و هيچ نيازي هم به رد کردن فريم براي حفظ عملکرد نبود.


البته بازيهاي اندرويدي تنها يک طرف قدرت Shield را تشکيل مي دهند. اگر يک PC با کارت گرافيک پشتيباني شده (Nvidia GTX 650 يا بهتر) داشته باشيد، مي توانيد اين کنسول را از طريق شبکه بي سيم به آن وصل کنيد و بازيهاي نصب شده در کامپيوتر خود را روي صفحه نمايش ۵ اينچي کنسول استريم کرده و بازي کنيد. سيستم مشابهي که در کنسول Wii U نينتندو هم ديده بوديم.
کيفيت بازيهاي استريم شده به کنسول شگفت انگيز است و هيچ تاخير قابل توجهي هم در خواندن ورودي هاي شما از طرف PC که همه کارهاي پردازش را برعهده دارد و فقط خروجي را به Shield مي فرستند، وجود ندارد. کار کردن با اين استريم بسيار راحت و بي دردسر است و يک نکته مثبت محسوب مي شود. البته با اين شرط که کامپيوتر مورد نياز را از نظر سخت افزاري داشته باشيد. اگر شما چنين کامپيوتري نداريد يکي از کاربردهاي اصلي اين کنسول را از دست خواهيد داد پس بهتر است قبل از خريد Shield به اين موضوع خوب فکر کنيد.

باتري، حافظه و ارتباطات
به خاطر اينکه Shield تنها مي تواند از طريق Wi-Fi متصل شود، مصرف باتري وقتي که کاري با آن نداريد نزديک به صفر است. هرچند، وقتي از آن استفاده کنيد شبيه هيولاي گرسنه مي ماند! شما مي توانيد با باتري کامل حدود ۵ تا ۷ ساعت با کنسول بازي کنيد. البته کارهاي ديگر تا اين اندازه باتري مصرف نمي کنند.
۱۶ گيگ حافظه فلش در کنسول موجود است. همچنين اسلات کارت هاي حافظه MicroSD هم در کنسول تعبيه شده تا در صورت نياز از آن استفاده شود. در کنار اين اسلات حافظه، پورت HDMI خروجي وجود دارد که به شما اجازه مي دهد کنسول را به تلويزيون وصل کنيد و از تجربه صفحه نمايش بزرگتر بهره ببريد. به لطف اندرويد مي توانيد کنترل کننده هاي اضافي هم با بلوتوث به کنسول وصل کنيد؛ وقتي اين ويژگي را با شبيه ساز هاي مختلفي که در Google Play موجود است ترکيب کنيد مي بينيد که Shield توانايي اين را دارد که در کنار قابليت هاي خود تبديل به يک دستگاه بازي قديمي هم شود که به خودي خود فوق العاده است.

نتيجه گيري
کنسول Shield بدون شک يک قدم بسيار بزرگ در راه بازيهاي قابل حمل است. چيپ ست Tegra 4 قدرت بسيار زيادي را در اختيار کنسول قرار داده و به شما اين امکان را مي دهد که آخرين بازيهاي اندرويدي را بدون زحمت اضافه اجرا کنيد. البته کمبود بازيهاي پشتيباني شده در روز عرضه کمي به کنسول ضربه زده است.
هرچند اين مشکل، مشکلي است که در گذر زمان حل خواهد شد، اما هيچ تضميني وجود ندارد که همه سازنده ها بازيهايشان را با دسته Shield سازگار کنند. براي اينکه اين اتفاق بيوفتد بايد تعداد بسيار زيادي از اين کنسول به فروش برود که اين قيمت نسبتا زياد شايد مانع از اتفاق افتادن آن شود.
در شرايط فعلي، Shield يک کنسول بازي است که به راحتي مي توان عاشق آن شد. اين کنسول که پر است از تکنولوژي هاي پيشرفته، ايده اي را پياده کرده که پتانسيل بسيار زيادي دارد. اما کمبود پشتيباني از آن کمي نگران کننده است و بعضي از کاربران شايد اين قضيه را به راحتي هضم نکنند.
گفته اين نکته هم خالي از لطف نيست که انويديا هنوز تاريخ انتشار کنسول در بريتانيا را اعلام نکرده است. درست مثل Chromecast، اين کنسول تنها در آمريکا در دسترس است اما اميدواريم که در ماه هاي آينده اين مسئله عوض شود…
کنسول Shield مي توان يک هديه کريسمس فوق العاده باشد.


در يک نگاه
طول: ۱۳۵ ميلي متر
عرض: ۱۵۸ ميلي متر
ضخامت: ۵۷ ميلي متر
وزن: ۵۷۹ گرم
اندازه صفحه نمايش: LCD با ابعاد ۱۲۸۰ در ۷۲۰ پيکسلي، ۵ اينچ
حافظه داخلي: ۱۶ گيگ + پشتيباني از کارت حافظه microSD تا ۶۴ گيگ
ارتباطات: واي فاي، بلوتوث، HDMI خروجي
پردازنده: Tegra 4 (با ۱٫۹GHz CPU و ۷۲-core GeForce GPU)


برچسب ها : ,,,,,,
بخش نظرات این مطلب
بخش نظرات برای پاسخ به سوالات و یا اظهار نظرات و حمایت های شما در مورد مطلب جاری است.
پس به همین دلیل ازتون ممنون میشیم که سوالات غیرمرتبط با این مطلب را در انجمن های سایت مطرح کنید . در بخش نظرات فقط سوالات مرتبط با مطلب پاسخ داده خواهد شد .
شما نیز نظری برای این مطلب ارسال نمایید:
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی