close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
مقايسه دو کنسول Xbox One و Play Station 4 که در آينده نزديک عرضه خواهند شد.
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
مقايسه دو کنسول Xbox One و Play Station 4 که در آينده نزديک عرضه خواهند شد.
دسته بندی : مایکروسافت,سونی,
  • بازدید : (132)

Xbox One شرکت مايکروسافت و Play Station شرکت سوني آماده عرضه هستند و اين دو دستگاه به زودي به عنوان نسل بعدي کنسول هاي بازي در مقابل يکديگر قرار مي گيرند.
نسل بعدي سيستم هاي بازي پيش روي ماست، مايکروسافت Xbox One را معرفي کرده و در مقابل سوني Play Station 4. انتظار مي رود که هر دو نوامبر عرضه شوند. برخي از مشخصات تکميلي ديگر هنوز مبهم است، اما بعد از E3 و Gamescom ما بسياري از خصوصيات هر دو دستگاه را شناختيم. 
قيمت و تاريخ عرضه
Play Station 4 دقيقاً ۱۰۰ دلار ارزانتر از Xbox One است، و با قيمت ۳۹۹$ خود در اين زمينه رقيب ۴۹۹$ي خود را شکست مي دهد. اگر چه با قيمت گفته شده Play Station 4 بدون دوربين عرضه خواهد شد و در مقابل Xbox One با Kinect جديد خود قابليت صدا و حرکت را به Xbox اضافه کرده است.
سوني تاريخ عرضه ۱۵ نوامبر را براي آمريکاي شمالي و ۲۹ نوامبر را براي امريکاي جنوبي و اروپا تعيين کرده است. اما هنوز مايکروسافت زمان دقيقي را تعيين نکرده است، اما گفته است که دستگاه در حدود همان تاريخ عرضه خواهد شد. Play Station 4 در زمان عرضه ۱۷ بازي قابل اجرا خواهد داشت و اين رقم براي Xbox One بيشتر است. اين دستگاه ۲۳ بازي را به هنگام عرضه پشتيباني مي کند. عناوين اصلي نظير Assassin’s Creed 4 : Black Flag, Call of Duty : Ghost, Battlefield 4 و Watchdogs براي هر دو دستگاه عرضه خواهد شد. در حالي که بازي هاي اختصاصي Xbox One مانند Forza Motorsport 5, Dead Rising 3 و Ryse : Son of Rome و براي Play Station 4 بازي هاي Driveculb, Killzone : Shadow Fall و Knack هستند.


سخت افزار
شرکت AMD با به دست گرفتن GPU نسل جديد هر سه نوع دستگاه کولاکي به راه انداخته است. پيشتر Wii U پردازنده گرافيکي Radeon Lattle شرکت AMD نشان داد. و هر دو دستگاه Xbox One و Play Station 4 از پردازنده هاي گرافيکي AMD استفاده کرده اند. Play Station 4 داراي يک پردازنده ۸ هسته اي AMD به نام Jaguar است و يک پردازنده گرافيکي Radeon است. مايکرسافت در مورد اين سخت افزارهايش کمي آزادانه تر عمل کرده است، اما کاملاً مشخص است که AMD به عنوان همکار براي مايکروسافت در ساخت پردازنده گرافيکي ۸ هسته اي خاص مايکروسافت همکاري داشته است.
بايد توجه داشت که بحث کدام CPU و GPU سريعتر است يک بحث تمام نشدني باقي مي ماند همانطور که بحث پردازنده هاي Xbox 360 در مقابل PS3 و XBox در مقابل PS2 باقي ماند. تفاوت ساختار معماري سخت افزار و سيستم عامل هاي دو دستگاه باعث مي شود که مقايسه اين دو نتيجه اي نداشته باشد، و همانند تمامي کنسول هاي بازي، XBox One و Play Station 4 تنها آنقدري بهتر از يکديگر هستند که سازندگانشان از آنها تعريف و تمجيد مي کنند. به غير از تفاوت پردازنده هاي گرافيکي که بايد آن زماني بررسي کرد که اين دو دستگاه در کنار يکديگر قرار مي گيرند.
براي هر دو دستگاه ۸GB رم در نظر گرفته شده است، اين مقدار رم براي اکثر کامپيوترهاي گيم امروزي متعارف شده است، اما همين مقدار ۴ برابر رم Wii U و ۱۶ برابر رم Xbox 360 و Play Station 3 است. اما، مقدار رم تنها فاکتور مقايسه نسل هاي کنسول بازي نيست. Play Station 4 از رم GDDR5 سود مي برد در حالي که رم Xbox One همان رم هاي DDR3 معمولي هستند « همان مدل از رم هايي که بر روي دستگاه هاي Wii U سوار شده است ».
گفته شده است که ۵۰۰GB حافظه داخلي براي هر دو دستگاه در نظر گرفته شده است، که مي توان آن را براي گيمرهايي که دوست دارند تمامي اطلاعات بازي را دانلود کنند يا تمامي بازي ها را روي هارد ديسک داشته باشند، ضعيف به نظر مي رسد. اما خوشبختانه هر دو دستگاه از حافظه هارد ديسک خارجي با پورت USB 3.0 پشتيباني مي کنند، بنابراين شما مي توانيد به سادگي يک هارد اضافي را به دستگاهتان متصل کنيد بدون اينکه نگران باشيد از لحاظ حافظه دچار کمبود هستيد.
دسته ها
برعکس Nintendo، که کلاً دسته هاي کنسول هايش را در هر نسل تغيير مي دهد، مايکروسافت و سوني طراحي هايشان را پيدا کرده اند و تغييرات جزيي اندکي اضافه کرده اند. نحوه چيدمان دکمه هاي هر دو کنسول به اجدادشان شبيه است و سوني حتي دسته هاي Play Station 4 را DualShock 4 ناميده است، ورژن آپگريد شده ي DualShock 3. اگر چه هر دو دسته بازي تغييرات خاصي را در طراحي داشته اند.
وسيله DualShock 4 داراي يک صفحه لمسي خازني شده است که روش جديد براي کنترل برخي از بازي ها است. همچنين يک سوکت هدفون و اسپيکر بر روي گوشي تعبيه شده است، روشن بودن يک از چهار چراغ روي دستگاه نشان مي دهد که بازيکن کدام کنترل کننده در بازي است. يک دکمه مخصوص اشتراک گذاري بر روي دستگاه تعبيه شده است که به بازيکنان اين امکان را مي دهد تا محتواي بازي ها و مدياي خود را در سراسر شبکه Play Station Network منتشر کنند.
در طرف ديگر دسته Xbox One تغييرات چنداني ندارد، اما آنها سرعت پاسخگويي دکمه هاي پدالي را افزايش داده اند، که باعث مي شود بازي هاي شليکي اول شخص خيلي جذاب تر به نظر برسند.
دوربين
سخت افزار Kinect آپگريد شده است، اما Play Station Eye در اين مورد ضعيف عمل کرده است. سوني در نمايشگاه E3 براي دوربين کنترل کننده و ويديويي اش صحبت از آپگريد هايي کرد، اما مشخصات جديد هنوز درباره اين دوربين منتشر نشده است. برعکس Kinect و Xbox One دوربين سوني به همراه Play Station 4 عرضه نخواهد شد و به عنوان لوازم جانبي با مبلغ ۵۹٫۹۹$ در آينده در دسترس خواهد بود.
مايکروسافت در مورد Kinect خيلي تعريف کرده است و آن را به طور اختصاصي يکي از اجزاي Xbox One معرفي کرده است. اگر Xbox One شما خاموش باشد شما مي توانيد آن را با دستور صوتي “Xbox On” روشن کنيد.
Kinect داراي يک دوربين ۱۰۸۰p ويک دوربين مادون قرمز که مي تواند در نور کم ببيند، مايکروسافت مدعي شده است که Kinect جديد خيلي بهتر از Kinect قبلي مي تواند ببيند. اين دوربين از چند ميکروفون ريز کنار هم استفاده مي کند و با قابليت خنثي سازي نويز دستورات صوتي را خيلي خوب دريافت مي کند. کنترل صوتي Xbox One به وسيله Kinect چيزي بوده است که مايکروسافت خيلي از آن تعريف کرده است. ما بايد ببينيم که آيا اين تعريف ارزش آن را داشته است يا نه. برنامه Skype هم به همراه Xbox One عرضه مي شود و شما با Kinect خود مي توانيد با اين برنامه چت کنيد.
به هر حال Play Station 4 هم دوربين خود را خواهد داشت. اما سوني اطلاعات کمي را راجع به آن داده است و معلوم نيست خصوصيات جزيي اين دوربين چگونه خواهد بود و چه کارايي هايي خواهد داشت. اين دوربين هم از دو نيز مانند اولين Kinect بهره خواهد برد تا بتواند تصاوير سه بعدي را ذخيره کند و قادر است ويديو هايي با رزوليشن ۱۲۸۰×۸۰۰ را با سرعت ۶۰ فريم در ثانيه ضبط کند. اين دوربين با DualShock در کنار هم کار مي کنند و با استفاده از تکان خوردن نور دسته Play Station دوربين به حرکت ها عکس العمل نشان مي دهد. اين دوربين همچنين داراي يک ميکروفون چهارکاناله درکنار هم است. اين دوربين آپگريد بزرگي براي دوربين کم استفاده Play Station Eye خواهد بود، اما هنوز در ارائه جزئيات يک قدم عقب تر از Kinect است و البته به همراه Play Station 4 عرضه نخواهد شد. سوني هنوز هيچ بازي اي را که از اين دوربين پشتيباني مي کند معرفي نکرده است.
خصوصيات مديا
هر دو دستگاه از تکنولوژي جديد در اين زمينه استفاده خواهند کرد. مثل همه چيزهايي که امروزه مي بينيم، Xbox One و Play Station 4 ديسک هاي Blu-ray را اجرا خواهند کرد، همانطور که Play Station 3 اين قابليت را داشت. هر کدام از آنها آرشيو خاص فيلم و موزيک مختص خود را براي خريد يا اجاره دارند و به Netflix, Hulu Plus و ديگر سرويس هاي اشتراک آنلاين مديا دسترسي دارند.
اگر چه Xbox One در اين زمينه يک گام فراتر رفته است و برنامه راهنماي مختص خود را دارد که از طريق کابل يا ديش ماهواره قابل دريافت است. به لطف برنامه راهنما و درگاه HDMI شما مي توانيد تلوزيون را در Xbox One خود تماشا کنيد کانال ها را با دستور صوتي عوض کنيد و به شبکه هاي پيشنهادي Xbox One سر بزنيد. Wii U هم سرويس مشابهي را تحت عنوان TVii ارائه داده است، که از دسته Wii U به عنوان کنترل استفاده مي کند، اما اين تلوزيون يک سيستم کامل بر روي يک کنسول بازي است.
سرويس هاي آنلاين
هنوز مايکروسافت Xbox Live را به عنوان هسته Xbox One قرار داده است. با اينکه مايکروسافت ابتدا اعلام کرد Xbox One براي اجراي بازي هايش نياز دارد که به اينترنت متصل باشد و سپس زير فشار بازي خور ها اعلام کرد که اين نياز از روي Xbox One برداشته شده است. تنها يک وصل شدن اوليه به اينترنت براي فعال سازي Xbox One نياز است. اين باعث شده تا مايکروسافت به سرويس با ارزش حافظه Cloud خود پشت پا بزند. البته هنوز حافظه Cloud و ميزباني سرور موجود است اما هنوز معلوم نيست که خصوصيات اين حافظه Cloud که مايکروسافت آن را در E3 تشريح کرده بود چگونه خواهد شد. همانند Xbox 360 دستگاه Xbox One هم نياز به پرداخت حق عوضيت سالانه ۵۰$ دارد تا بتوان از طريق آن بازي هاي آنلاين را انجام داد و از سرويس هاي مديا نظير Netflix استفاده کرد.
سوني درباره Play Station Network از يک جهت پيشرفت داشته است و از يک جهت پسرفت، از يک طرف کاربران نياز به ثبت نام براي ديدن مديا در سرويس هاي اينترنتي نظير Netflix نيستند و قادر خواهند بود تا اطلاعات بازي خود را با دوستان به صورت آنلاين به اشتراک بگذارند و از طرف ديگر کاربران نياز دارند تا يک حق عضويت ۵۰$ را پرداخت کنند تا بتوانند بازي هاي غير رايگان را به صورت آنلاين بازي کنند. اين تغيير بزرگي است در Play Station 4 شاهد آن هستيم. در Play Station 3 نيازي به عضويت جهت بازي هاي آنلاين نبود. ثبت نام براي استفاده از سرويس هاي آنلاين اختلاف هاي Play Station 4 و Xbox را بيشتر مي کند، با توجه به گذشته درخشاني که بازي هاي رايگان آنلاين Play Station Network در مقابل Xbox Live داشته اند بايد ديد که آينده سرويس هاي آنلاين اين دو اين بار چگونه خواهد شد.


برچسب ها : ,,,,
مطالب مرتبط
بخش نظرات این مطلب
بخش نظرات برای پاسخ به سوالات و یا اظهار نظرات و حمایت های شما در مورد مطلب جاری است.
پس به همین دلیل ازتون ممنون میشیم که سوالات غیرمرتبط با این مطلب را در انجمن های سایت مطرح کنید . در بخش نظرات فقط سوالات مرتبط با مطلب پاسخ داده خواهد شد .
شما نیز نظری برای این مطلب ارسال نمایید:
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی