close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
افشاي پشت پرده‎ي Like در فيس‌بوک
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
افشاي پشت پرده‎ي Like در فيس‌بوک
دسته بندی : اینترنت,
  • بازدید : (40)

لايک (Like)، از مهم‌ترين و پيچيده‌ترين قابليت‌هاي شبکه‌هاي اجتماعي به‌ويژه فيس‌بوک محسوب مي‌شود؛ اما به‌راستي هر لايک چه اثري دارد؟ هر کاربر با لايک خود چه روندي را طي مي‌کند؟ چرا پيج‌ها (صفحات) گوناگون براي کسب لايک، خود را به آب و آتش مي‌زنند؟ عواقب فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي، سياسي و امنيتي نهفته در پس هر لايک چيست؟
به گزارش سيتنا، حضور پر رنگ شبکه‌هاي اجتماعي در فضاي سايبر به عنوان يکي از اساسي ترين و پرکاربردترين صفحات اينترنتي، موجب شده است انبوهي از کاربران،‌ بخشي از وقت روزمره خود را در زندگي مجازي بگذرانند. هر چند تاکنون صحبت ها و اظهارات گوناگوني در حوزه هاي مختلف در ارتباط با شبکه هاي اجتماعي و بالاخص شبکه فيسبوک مطرح شده، اما پيچيدگي پديده زندگي دوم در فضاي سايبر که بخشي از آن در شبکه هاي اجتماعي رقم مي خورد، بستري از انواع و اقسام شقوق يک زندگي جديد را مهيا کرده و همين امر موجب شده است که دايره صحبت ها در ارتباط با اين شبکه ها بسيار زياد و گوناگون باشد.

شبکه هاي اجتماعي و در رأس آن ها فيسبوک، با بيشترين تعداد کاربر يکي از پديده هاي نوين فضاي مجازي و زندگي جديد ميليون ها انسان محسوب مي شوند، تاکنون نزديک به يک ميليار نفر به عضويت فيسبوک در آمده اند.


کاربر فضاي سايبر براي برقراري ارتباط در فيسبوک هيچ گونه حد و مرزي ندارد. اين شبکه به معناي اخص کلمه تبديل به کشوري مجازي شده است که در آن از تمامي نقاط دنيا مقيم پذيرفته مي شود، ورود و خروج به اين کشور مجازي نياز به ويزا ندارد و هر انساني تنها با داشتن ارتباط اينترنتي مي تواند به اين کشور راه پيدا کند. کشوري که در آن انسان هاي حقيقي در فضاي مجازي و بعضاً با آواتار خود حضور پيدا مي کنند.شبکه‌هاي اجتماعي عمومي مانند فيسبوک برحسب هدف فعاليت خود امکانات متنوعي نظير به اشتراک گذاري متن، تصوير و فايل هاي چندرسانه اي، اضافه کردن دوستان، و سيستم ارسال و دريافت پيام در اختيار کاربران قرار مي‌دهند. فيسبوک به کاربر اجازه مي‌دهد در صورت عدم تمايل به دريافت پيام اين بخش از سيستم را براي خود غير فعال کند، از ديگر ويژگي هاي اين شبکه اتصال آسان به آن بوسيله ي تمام ابزارهاي الکترونيک شخصي نظير موبايل، تبلت و ... مي باشد و همين امر موجب شده است کاربر به سادگي هر چه تمام تر در هر نقطه از کره زمين به صفحه شخصي خود وارد شده و با اضافه کردن پست و يا خواندن پست هاي ديگران و فعاليت هايي از اين دست، خود را سرگرم کرده و در نتيجه به طور روز افزون گرايش بيشتري به شبکه‌هاي اجتماعي همچون فيسبوک پيدا کند.

اما سوال اينجاست که عضويت در اين کشور مجازي چه مزايايي دارد که هر شخص حقيقي و حقوقي در آن خانه اي تحت عنوان يک پيج(Page) براي خود مهيا کرده و حاضر است ساعت ها از وقت خود را در آن بگذراند.

واقعيت آن است که حضور در شبکه هاي اجتماعي در ابتدا صرفاً با رويکرد وبگردي و داشتن لحظاتي سرگرم کننده شروع مي شود اما ورود به اين شبکه ها و بلاخص شبکه مد نظر، فيسبوک، به مثابه آن است که کاربر به کشوري جديد و آزاد وارد شده است. مخاطب اين شبکه با ورود به آن در اوايل حضورش دچار نوعي سردرگمي شده و جذابيت جالب جامعه شناختي برايش به وجود مي آيد، اما به مرور و با تکميل حضور اطلاعاتي خود در اين شبکه و جمع کردن دوستان خود از سراسر جهان مي تواند زندگي اجتماعي جديدي را آغاز کند. به واقع سرگرمي ابتدايي اين شبکه آرام آرام به يک عادت و سپس به يک واجب تبديل مي شود، چرا که کاربر با عجين شدن در اين محيط بايد به طور روزانه پيام ها و يا کامنت هاي دوستان خود را چک کند و يا براي به دست آوردن اطلاعات مورد نظر از ديگر پيج ها، حضور حداقلي در اين شبکه را داشته باشد به نحوي که عدم رعايت استاندارد استفاده از اين شبکه موجب نوعي اعتياد اينترنتي خواهد شد کما اينکه طبق آمار هاي جهاني اين پديده در فضاي مجازي هم اکنون به يک اپيدمي تبديل شده است.

يکي ديگر از موضوعاتي که براي کاربر جذابيت زيادي ايجاد مي کند، لايک(Like) کردن پيج ها و پست هاي گوناگون مي باشد که هر کدام در حوزه هاي مختلف به دادن اطلاعات عمومي و تخصصي مبادرت مي‌وزند.
پيج هاي موجود در شبکه هاي اجتماعي توسط افراد مختلف در راستاي اهداف مد نظرشان ساخته شده است. بعضي از آنها مربوط به اشخاص سرشناس و مشهور هستند، برخي توسط شرکت هاي حقيقي و حقوقي به منظور تبليغ کالا و خدماتشان به وجود آمده است ولي عمده ي صفحات را افراد عادي جامعه به دلخواه سليقه و علاقه مندي خود ايجاد کرده اند که دايره اي گسترده و کم نظير را شکل مي‌دهد. در شبکه اجتماعي فيسبوک کاربر به سادگي مي‌تواند با لايک کردن علاقه مندي هايش انواع و اقسام اطلاعات را توسط اشتراک گذاري هاي (Sharing) صورت گرفته گردآوري و بدون گشت و گذار فراوان در وب هاي گوناگون تنها با لايک کردن صد ها صفحه مورد علاقه، اطلاعات روز خود را از آن ها به طور خودکار دريافت کند. پرداختن به اين صفحات و تبعات آن ها در شبکه فيسبوک نياز به گزارش هاي مفصلي دارد اما مقوله اي که موجب شده است اين حجم از اطلاعاتي مورد نظر براي کاربر مهيا شود گزينه لايک مي باشد که بررسي ريز بينانه آن گوشه اي از جوانبش را آشکار خواهد کرد.

لايک چيست و چه مي کند؟
به جرأت مي توان گفت اگر از کاربران داخلي و خارجي شبکه اجتماعي فيسبوک درباره ي جالب ترين و جذاب ترين بخش فيسبوک سوال شود امکان لايک از بيشترين طرفدار برخوردار خواهد بود، امکاني که به تنهايي توانسته است حاشيه هاي فراواني را درست کند. لايک امروز يکي از مهم ترين و پيچيده ترين قابليت هاي شبکه اجتماعي فيسبوک محسوب مي شود. اما به راستي هر لايک چه اثري در شبکه اجتماعي دارد؟ هرکاربر با لايک خود چه فرايندي را طي مي کند؟ چرا پيج هاي گوناگون براي به دست آوردن لايک خود را به آب و آتش مي‌زنند؟ عواقب فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي، سياسي و امنيتي نهفته در پس هر لايک چيست؟

بدين ترتيب بررسي موضوع لايک از اصلي ترين شقوق شبکه فيسبوک، پيش نيازي براي فهم اين شبکه به شمار مي رود؟
لايک در لغت و در جايگاه فعل به معناي دوست داشتن، پسنديدن و از اين دست معاني مي باشد. طبق تعريف ارائه شده توسط فيسبوک، لايک امکان ويژه اي براي بازخورد نظر کاربر مي‌باشد که تنها با فشاردادن دکمه لايکِ زير نوشته مي توان آن را انجام داد، به واقع لايک بازخورد فکر مخاطب در اتباط با صاحب پست و يا پيج مربوطه مي-باشد.

در گذشته فيسبوک به جاي کلمه لايک از فن (Fan) به معني طرفدار استفاده مي کرد اما به دليل بازخورد هاي نامناسب از سوي کاربران کلمه فن به لايک تغيير کرد، طبق اعلام صورت گرفته کلمه لايک مخاطب پسند تر بوده و معناي استانداد تري در نسب با کلمه فن دارد. فيسبوک اين سرويس را در آوريل سال ۲۰۱۰ ميلادي پرده برداري کرد.تعريف لايک توسط فيسبوک

با توجه به تعرف ارائه شده توسط فيسبوک مي توان چنين گفته که براي مثال لايک کردن يک پست ويدئويي به معناي زير است:

* فرد ويدئو را پسنديده ‌است.

* بر روي تايم‌لاين(خط زماني – نشان دهنده تاريخچه فعاليت هاي فرد يا پيج) فرد نشانه اي مبني بر آنکه ويدئو منتشر شده را پسنديده است، قرار مي گيرد.

* پست گذار متوجه خواهد شد که فرد ويدئو را پسنديده است.

سه نکته ذکر شده توسط فيسبوک نشان دهنده هدف گذاري اصلي مديران اين شبکه از تعبيه لايک در زير هر پست مي باشد، اينکه توسط آن مي‌توان به سادگي سلايق گوناگون هر کاربر مجازي را رصد کرده و مورد مطالعه قرار داد. اما همانطور که ذکر شد لايک محدود به تاييد پست ها نمي شود بلکه در انواع و اقسام پيج ها کاربرد فراوني دارد فيس‌بوک در اين ارتباط مي نويسد:

وقتي فرد صفحه يا پستي نظير آگهي، خبر، مقاله و يا مواردي از اين دست را در خارج از فيس‌بوک لايک مي کند، يک ارتباط بين آن صفحه يا پست و پروفايل فيسبوکش درست کرده است. آن لايک در خبرمايه (News Feed) فرد ظاهر و در بخش پروفايل وي اطلاع‌رساني مي‌شود و به دنبال آن نام کاربر در صفحه مورد نظر يا در کنار آگهي يا در اپليکيشن‌هاي ويژه فيس‌بوک به نمايش در مي آيد.
با تعاريف بيان شده از دکمه لايک، مي‌توان موارد گسترده اي در ارتباط با آن را مورد بررسي قرار داد. همان طور که ذکر شد لايک از پرطرفدارترين قابليت هاي فيس بوک است که به کاربران اجازه اشتراک در صفحات مورد علاقه خود و دريافت اطلاعات منتشر شده را مي دهد.

بدون شک هر لايک نشانه دهنده ي جزئي از علاقه مندي ها و شخصيت کاربر مي باشد که به مرور زمان و با بيشتر شدن تعداد لايک ها شخصيت فرد عضو شده در فيسبوک عيان تر خواهد شد. طبق آمار اعلام شده، در اين شبکه روزانه بيش از دو ميليارد لايک زده مي‌شود. حال اگر کاربران فيسبوک را يک ميليارد نفر بدانيم به معناي آن است که هر فرد روزي دو لايک مي زند، اما اين رقم با توجه به آنکه بسياري از افراد اين شبکه فعال دائمي نيستند مي‌تواند براي افراد متفاوت تغيير چشم گيري داشته باشد و شايد از صد ها لايک عبور کند.
هر لايک زده شده به خوبي مي‌تواند گوشه اي از شخصيت فرد را نشان دهد. تمايلات فکري، عقيدتي کاربر در ارتباط با رويداد هاي مهم جهان، تفريحات و سرگرمي هاي مورد علاقه، کشش ها و کنش هاي جنسي، ميزان اعتقادات مذهبي و رابطه وي با ديگران در قالب انبوه لايک هاي مختلف و گوناگون ظاهر شده و در نتيجه لايک کردن به خوبي مي‌تواند شخصيت هر فرد با وجود پيچيد گي هاي مخصوص به خود را عيان کند. بزرگي جامعه فيسبوک موجب شده است جامعه آماري بسياري عميق و شگفت انگيزي به دست مديران شبکه فيسبوک و آژانس امنيت ملي امريکا(NSA) به عنوان مولد فضاي سايبر و اينترنت يافتند بطوري که به راحتي مي توان از آن جامعه آماري عظيم در سياست گذاري هاي کلان استفاده شود.

اخيراً در يک تحقيق ارائه شده توسط محققان دانشگاه کمبريج تمايلات و اعتقادات کاربران توسط لايک ها پيش بيني شده است، اين محققان با ارائه الگوريتمي توانسته اند به نتايج خارق العاده اي از شخصيت افراد دست پيدا کنند که نتيجه آن توسط مجله علمي پي ان اي اس(مجموعه مقالات آکادمي ملي علوم ايالت متحده آمريکا - PNAS) منتشر شده است. محققان در اين پژوهش با آناليز بيش از 58 هزار داوطلب به مطالعه تطبيقي بين لايک هاي افراد و شخصيت روانشناختي آن ها پرداخته اند، محققين با تست هاي روانشناسي از داوطلبان و از سوي ديگر با وارد کردن لايک هاي افراد به الگوريتم ذکر شده نتايج مشابهي را به دست آورده اند.
نتايج به دست آمده از الگوريتم هاي داوطلبان آمريکايي، با واقعيت افراد در حوزه جنسيت 88 درصد، رنگ پوست 95 درصد و درباره گرايش سياسي به دو حزب آمريکا 85 درصد و در تفکيک بين مسيحيان و مسلمانان در 82 درصد موارد تطبيق صحيح داشته است.

همچنين محققين اعلام داشتند، علايق افراد به موسيقي و يا فيلم هاي لايک شده به سادگي مي ‌تواند ويژگي افراد را نشان دهد. در اين تحقيق نکات جالب و قابل توجهي توسط محققين ارائه شده است در اين باره يکي از محققان با نام ديويد استيل‌ول مي‌گويد: «کساني که سيب زميني سرخ کرده فنري دوست دارند، باهوش تر هستند و آنها که فيلم شواليه سياه (بت من) فيلم مورد علاقه شان است، دوستان کمتري دارند.». نکات ذکر شده توسط اين محققين نشان مي‌دهد مراکز تحقيقاتي و دانشگاهي تمرکز ويژه اي بر شخصيت شناسي افراد دارند.

به وضوح مشخص است ايالت متحده آمريکا که براي گسترش هيمنه جهاني خود از هيچ تلاشي باز نمي ماند، در جهت پيش برد سياست هاي کلان و راهبردي خود، از فرصت ويژه اي که شبکه هاي اجتماعي پديد آورده اند استفاده کامل را خواهد برد. حضور يک ميليارد کاربر از اقصي نقاط جهان در شبکه اجتماعي فيسبوک موقعيت خوبي براي تمدن غرب محسوب مي‌شود تا بتواند سيطره اطلاعاتي خود را بيش از بيش گسترش دهد، و همين امر موجب شده است هيچ گونه حريم خصوصي براي افراد باقي نماند.

در اين ارتباط، نيک پيکلز(Nick Pickles) يکي از فعالان در زمينه حريم خصوصي شهروندان مي‌گويد: "اين تحقيق بايد زنگ‌هاي خطر را به صدا در بياورد. براي تمام کساني که فکر مي‌کنند با محدود کردن حريم خصوصي‌شان مي‌توانند آن را حفاظت کنند. ما بايد يک بار ديگر و به صورت اساسي به اين موضوع فکر کنيم که چقدر از اطلاعات شخصي‌مان را مي‌خواهيم به صورت داوطلبانه در اينترنت منتشر کنيم."
استفاده از اطلاعات افراد و رصد کاربران در فيسبوک که توسط لايک ها و شِير ها نمايان مي‌شود موضوعي است که نارضايتي بسياري از ديگر جوامع را فراهم کرده است، به طور مثال در سال 2011 يک مرکز مستقل حفاظت از حريم خصوصي در ايالت اشلسويگ- هولشتاين (Schleswig-Holstein ) آلمان، طي بيانيه اي اعلام کرد: «سازمان هاي دولت ايالتي، بايد صفحات خود در شبکه اجتماعي فيس بوک را تعطيل کرده و از فيس بوک خارج شوند و دکمه "لايک" را نيز از وب سايت هايشان حذف کنند، و در صورت عمل نکردن به اين دستور العمل جريمه نقدي خواهند شد.»

مقامات اين ايالت معتقدند اطلاعات افرادي که وارد فيسبوک مي شوند، رصد شده و در کامپيوترهاي اين شرکت در آمريکا ذخيره مي شود و اين کاربران به مدت دو سال به وسيله فيس بوک رديابي مي شوند. هر چند شبکه فسيبوک اين اخبار را تکذيب کرد اما ادعاي مقامات ايالت آلماني دور از ذهن نيست و براي کشوري مانند امريکا که اساساً بستر اينترنت از آنجا شکل گرفته و ادعاي رهبري جهان را دارد، رصد کاربران جهاني فضاي سايبر به عنوان زيرمجموعه اي از فعاليت هاي مديريت امنيت ملي خود امري کاملا بديهي مي‌باشد.

در همين راستا مي توان اشاره کرد که سيستم تايم لاين فيسبوک به شناسايي ويژگي افراد کمک شاياني کرده است، کاربر به سادگي مي‌تواند از گذشته خود تا به امروز را در تايم لاين قرار دهد و به تبع آن، تغيير روحيات فرد و رويداد هاي زندگي وي در اين تام لاين در زمان مقرر خود بروز خواهد کرد که اين امر موجب مي شود شناسنامه اي ديجيتالي براي افراد مختلف در فيسبوک ايجاد و به سادگي هر چه تمام تر حريم خصوصي افراد توسط خود آنها و با رضايتشان مخدوش گردد.
هر چند فيسبوک به منظور حفظ حريم خصوصي افراد تنظيماتي را در اختيار کاربر قرارداده است و مبتني بر آن مثلاً مي توان لايک کردن پيج ها را از ديد ديگران مخفي کرد، اما سوال اينجاست که آيا اين حريم خصوصي مشمول مديران شبکه فيسبوک و سيستم هاي امنيتي و اطلاعاتي هم خواهد شد؟فيسبوک با توجه به لايک هاي فرد به دوستانش اطلاع مي دهد که وي چه صفحه اي را پسنديده‌ است و در گوشه صفحه ديگر کاربران، با معرفي لايک هاي زده شده، آن را به ديگران پيشنهاد مي‌دهد.

همين طور با لايک کردن يک پيج، فيس‌بوک به صورت هدفمند پيج‌هاي مرتبط را براي لايک کردن مجدد به کاربر معرفي مي کند. به واقع فيسبوک با برداشتن اولين قدم کاربر، قدم هاي بعدي او را پيش بيني کرده و حتي مي‌تواند با سوق دادن کاربر به سمت دلخواه او را در جريان مد نظر خود مديريت کند. در اين باره محقق ايکل کوزينسکي، مي‌گويد: «من روزي را مي‌بينم که همين تکنولوژي مي‌تواند عقايد سياسي و تمايلات جنسي افراد را حدس بزند و به آزادي افراد يا حتي جانشان تعرضي بشود.». به اين جهت است که پديده لايک در شخصيت شناسي افراد و حتي پيش بيني آينده کاربران به يکي از مهترين ابزارهاي شبکه اجتماعي فيسبوک تبديل شده است.فشردن دکمه لايک همچون اثر انگشت، به شناسايي هويت کاربر کمک مي کند

اما امروز حوزه ي لايک محدود به شخصيت شناسي نمي باشد، بلکه براي برخي صفحات لايک يک ابزار هاي اقتصادي محسوب مي‌شود به صورتي که هر صفحه اي که لايک بيشتر داشته باشد، علاوه بر محبوبيت بالاتر درآمد بيشتري خواهد داشت. تعداد لايک ها از يکسو براي کمپاني ها و شرکتهاي بزرگ، نوعي تبليغ محسوب مي شود و از سوي ديگر براي فيس بوک يکي از راه هاي کسب درآمد.
اما وجود بدافزار هاي اينترنتي در ارتباط با اين شبکه موجب شده است لايک هاي دورغين به يک اپيدمي در فيسبوک تبديل شود. در اين باره مديران فيسبوک با چاره انديشي در اين ارتباط مدعي طراحي نرم افزار هايي براي جلوگيري از ايجاد اين لايک ها را مي‌باشند.

در فيسبوک کمپاني ها و يا شرکت هاي حقوقي مي‌توانند در کوتاه ترين زمان ممکن لايک هاي تقلبي بخرند تا نشان بدهند از محبوبيت بالايي برخوردار هستند. عدم اطمينان از واقعي بودن لايک ها براي فيسبوک که درامد اصلي آن از تبليغات است، اهميتي فراواني دارد و همين امر با قيمت سهام فيسبوک ارتباط مستقيم دارد، چرا که اگر لايک هاي زده شده در اين شبکه واقعي نباشد محبوبيت فيسبوک در نظر شرکت هاي تجاري کم مي‌شود.

به اين جهت فيسبوک نيازمند آن است که به شرکت هاي تبليغ دهنده بابت واقعي بودن لايک ها اطمينان خاطر بدهد. در ايران نيز شرکت هاي گوناگوني براي افزايش لايک به ارائه پيشنهاد هايي نظير خريد لايک و يا تبليغات هدفمند مبادرت مي‌ورزند که انتخاب هر کدام از راه حل ها نياز به خرج کردن هزينه از سوي صاحبان پيج ها دارد.
فيسبوک و عنصر اصلي آن يعني لايک، در ايران نيز از محبوبيت بالايي برخوردار است به گونه اي که رفتار و اعمال انسان ايراني در اين فضا از زندگي واقعي آن ها و بلعکس تأثير مي پذيرد.

طبق برآورد هاي صورت گرفته و نه چندان دقيق بيش از بيست ميليون کاربر ايراني در فيسبوک عضو و نزديک به 12 ميليون نفر از آن فعال مي باشند. مقوله فيسبوک و به تبع آن لايک، عميقاً در ميان بخش هايي از جامعه ايراني برجسته است. در اين بين از دو زاويه فردي و ملي مي‌توان پديده لايک در ايران اسلامي را مورد بررسي قرار داد.

بررسي کاربران ايراني در فيسبوک به نوبه خود از بديهي ترين اعمال شبکه فيسبوک و سيستم هاي امنيتي اطلاعاتي ايالت متحده آمريکا است، حضور پر رنگ ايرانيان علي رغم فيلتر بودن اين وب سايت نشان دهنده آن است که ايشان مانند بسياري ديگر از مردم کشور هاي ديگر علاقه زيادي به فعاليت در اين شبکه اجتماعي را دارند.

در ايران نيز مردم به مانند ديگر کاربران براي حضور در اين شبکه اطلاعات شخصي خود نظير شغل، موقعيت اجتماعي - تحصيلي، علايق، ارتباطات خانوادگي و دوستانه و مواردي از اين دست را در پروفايل خود وارد و برحسب ميلشان نمايش اطلاعات را براي ديگران محدود مي کنند.
کاربران ايراني نيز سلايق خود را با لايک کردن انواع و اقسام پيج ها معرفي مي کنند و همين امر جداي از آنکه منجر به شناخت شخصيت کابر توسط شبکه فيسبوک مي‌شود در نگاهي ديگر کليتي از وي به عنوان يک انسان ايراني در اختيار فيسبوک قرار مي گيرد. در نتيجه جمعيت کاربران بيست ميليوني نزديک به سي درصد جامعه ايراني را شکل مي‌دهند، هر کدام با ارائه سلايق و مشخصات خود، تصويري تقريباً کامل را در اختيار شبکه اجتماعي فيسبوک مي‌گذارند. بدون شک ايالت متحده امريکا با بررسي اين نمونه آماري به خوبي مي‌تواند حداقل بخشي از سياست هاي خود در حوزه جنگ نرم را آناليز کند و با استفاده از آن اطلاعات، برنامه ها و طرح ريزي هاي خود را پيش ببرد.
جداي از لايک هاي زده شده به نشانه موافقت با آن موضوع، گذاشتن کامنت ها و پاسخ به سوال هاي مطرح شده توسط پيج هاي گوناگون از ديگر مصاديق دادن رايگان اطلاعات به دشمنان ايران اسلامي است. به واقع کاربران فيسبوک بدون در نظر گرفتن تبعات امنيتي فردي و ملي با گذاشتن اطلاعات شخصي و سليقه فکري خود در اختيار اين شبکه، جداي از آنکه روحيات و ويژگي هاي خود را در معرض همگان و سرويس هاي اطلاعاتي قرار مي‌دهند شخصيت ملي خود به عنوان يک فرد از جامعه ايراني که به مثابه يک تکه از پازل است را به پازل سازان ارائه مي-کنند و آن ها با به دست آوردن برايند شخصيتي اين بيست ميليون کاربر به هدف گذاري پرداخته و نتايج سياست-هاي اجرا شده خود در جمهوري اسلامي ايران را مشاهده مي کنند. دشمنان اين مرز و بوم با برنامه ريزي هاي صحيح بر اساس حداقل جامعه آماري فيبسوک که بيشتر مرتبط به طبقه بورژوا و جامعه شهري است اهداف خود را به پيش گيرند.

زدن لايک ها و دادن اطلاعات شخصي در کوتاه مدت و ميان مدت ممکن است اهميت چنداني نداشته باشد اما در آينده به داشتن جامعه آماري دليل آنکه مديران و هدايت کنندگان کشور بخشي از همين کاربران هستند، موجب مي شود دشمنان با کامل از اين افراد، برنامه ريزي هاي صحيح مبتني بر شخصيت روانشناختي کاربران سابق و مديران آينده داشته باشند و با استفاده از نقاط ضعف آن ها اهداف شوم خود را به پيش ببرند. از اين جهت، اگرچه هر لايک به ظاهر تنها يک نظر محسوب مي‌شود، اما زدن هر يک لايک در نوع خود کمکي به دشمنان جمهوري اسلامي ايران خواهدکرد.


برچسب ها : ,,
مطالب مرتبط
بخش نظرات این مطلب
بخش نظرات برای پاسخ به سوالات و یا اظهار نظرات و حمایت های شما در مورد مطلب جاری است.
پس به همین دلیل ازتون ممنون میشیم که سوالات غیرمرتبط با این مطلب را در انجمن های سایت مطرح کنید . در بخش نظرات فقط سوالات مرتبط با مطلب پاسخ داده خواهد شد .
شما نیز نظری برای این مطلب ارسال نمایید:
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی