close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
وي پي ان مي‌دهيم، اما نه براي فيلترينگ!
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
وي پي ان مي‌دهيم، اما نه براي فيلترينگ!
دسته بندی : اینترنت,
  • بازدید : (8)

شرکت ارتباطات زيرساخت روز گذشته اعلام کرده است که آمادگي دارد به اشخاص حقيقي و حقوقي، خدمات قانوني VPN واگذار کند.
روابط عمومي زيرساخت با درج خبري روي سايت اين شرکت آورده است که محمود خسروي، مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت با اعلام اين مطلب اظهار کرده است که اين شرکت در فاز نخست به متقاضيان حقوقي که در سايت مربوطه ثبت‌نام کرده بودند خدمات قانوني VPN واگذار کرد. وي با اشاره به اين نکته که فاز دوم ثبت نام متقاضيان خدمات قانوني VPN آغاز شده است، توضيح داد: شرکت ارتباطات زيرساخت هم اکنون آمادگي دارد به اشخاص حقيقي متقاضي خدمات قانوني VPN که صلاحيت آنان به تاييد مراجع ذ‌ي‌صلاح برسد نيز اين سرويس را واگذار کند. اين درحالي است که در اين خبر که از سوي سايت شرکت ارتباطات زيرساخت منتشر شده توضيح بيشتري در ارتباط با اين موضوع ارائه نشده و با مراجعه به سايت vpn.ir که پيش از اين به منظور ثبت نام vpn قانوني فعال شده هم هنوز براي کاربران حقيقي امکاني در نظر نگرفته است.
اين درحالي است که پيش از اين و از سوي شوراي عالي فضاي مجازي اعلام شده بود که سرويس وي‌پي‌ان قانوني در فاز اول به متقاضيان حقوقي تعلق خواهد گرفت. دبير شوراي عالي فضاي مجازي اسفند ماه گذشته درباره زمان اعلام فراخوان براي ثبت نام اشخاص حقيقي گفته بود مساله ارائه VPN قانوني امري است که به ظرفيت شرکت ارتباطات زيرساخت برمي‌گردد، چرا که اين شرکت متولي ارائه خدمات VPN محسوب مي‌شود. رييس مرکز عالي فضاي مجازي در عين حال يادآور شده بود که: در حال حاضر اين شرکت از نظر فني با محدوديت‌هايي مواجه است و منتظريم با دسترسي به اين توانمندي در آينده‌اي نزديک، ثبت‌نام براي درخواست VPNهاي حقيقي آغاز شود.
احمدي‌نژاد آغازگر يک پروژه جديد
داستان وي پي ان هاي قانوني تقريبا از اواخر سال 91 آغاز شد. اسفند ماه گذشته و بعد از آنکه دبير شوراي عالي مجازي به عنوان اولين مسوول حاضر در اين بخش خبر از ارائه VPNهاي قانوني داد، محمد حسن نامي که به تازگي سکان وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات را تحويل گرفته بود از دستور ويژه رييس‌جمهور براي ساماندهي وي‌پي‌ان‌ها در داخل کشور خبر داد.محمدحسن نامي در پايان يکي از جلسات هيات دولت در پاسخ به سوالي درباره اينکه گفته مي‌شود وي‌پي‌ان‌ها در شبکه اينترنت کشور مسدود شده‌اند، گفت: همانطور که قبلا اعلام کرده بوديم هم‌اکنون وي‌پي‌ان‌ها در حال ساماندهي هستند. وي افزود: البته گستره سازمان‌هايي که در بحث وي پي‌ان دخيل هستند بسيار متعدد هستند و تنها وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات متولي اين امر نيست.
پس از اينکه اخوان بهابادي، دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي در 7 بهمن ماه از ارائه VPN قانوني در کشور خبر داد، استفاده از ساير VPNها در کشور غيرقانوني شد، البته اين پروسه چند ماه قبل از آن و در گفت‌وگوهاي پراکنده‌اي که از سوي مسوولان فاواي کشور منتشر شده بود، آغاز شده بود، اما هرگز تصور نمي شد که روزي استفاده از خدمات VPN نيز به بخش قانوني و غير قانوني تقسيم بندي شود.
پايگاهي براي ثبت‌نام
در اين زمينه پايگاهي با آدرس vpn.ir براي ثبت نام و کسب اطلاعات درباره وي‌پي‌ان‌هاي قانوني در نظر گرفته شد. در اين سايت آمده که «شبکه‌هاي اختصاصي و امن براي انتقال اطلاعات سازمان‌ها روي بستر شبکه عمومي اينترنت به عنوان بخشي از کسب و کار سازمان‌هاي بزرگ، موضوعي است که امروزه قابل صرف نظر کردن نيست و اخلال در سرويس‌هاي مبتني بر اين نوع شبکه‌ها، هزينه‌هاي زيادي را براي سازمان‌ها در پي خواهد داشت.»
از سوي ديگر استفاده از سرويس‌دهنده‌هاي غيرمطمئن مي‌تواند هزينه‌هاي سنگيني را بابت نشت اطلاعات به سازمان‌ها تحميل کند. بنابراين مقرر شده است در راستاي ساماندهي سرويس VPN مورد نياز سازمان‌ها و شرکت‌ها و حمايت از حقوق استفاده‌کنندگان و جلوگيري از ايجاد اخلال در سرويس کاربران قانوني اين تکنولوژي‌ها، طرح ارائه VPN رسمي و قانوني اجرايي شود.
در مرحله اول ثبت نام براي اين خدمات کليه متقاضيان حقوقي اعم از سازمان‌ها، موسسات، دانشگاه‌ها، نمايندگي‌هاي خارجي و شرکت‌ها بايد درخواست خود را در اين سايت ثبت کنند و بعد از بررسي و تاييد درخواست متقاضيان و تعيين تکنولوژي‌هاي مختلف مورد نياز اين بخش‌ها، مجوز دريافت سرويس از تامين‌کنندگان تاييد صلاحيت شده براي آنها صادر خواهد شد.
بر اين اساس در مرحله نخست کليه اشخاص حقوقي متقاضي دريافت خدمات رسمي VPN تا تاريخ ۵ اسفندماه سال گذشته فرصت داشتند تا براي ثبت نام به سايت www.VPN.ir مراجعه کنند. ثبت نام در بخش وي پي‌ان‌هاي قانوني به پايان رسيد و فرآيند بررسي صلاحيت‌ها آغاز شد. اما همواره در جريان اين فرآيند فاکتورهاي صلاحيت استفاده از اين خدمات عنوان نشد. همچنين تا لحظه نگارش اين خبر نيز مشخص نشده است که چند نهاد حقوقي براي استفاده از اين خدمات ثبت‌نام کرده‌اند و چند سازمان يا نهاد از بين آنها حائز شرايط استفاده از اين خدمات شناخته شده اند. از سوي ديگر در آن زمان و در يک مقطع خاص درحالي که هنوز ارائه اين وي پي ان‌ها به متقاضيان آغاز نشده بوده امکان دسترسي کاربران اينترنتي در کل کشور به پروتکل‌هاي امنيتي VPN براي مدتي قطع شده بود.
با اين وجود در حالي که نزديک به چهار ماه از زمان عرضه اين خدمات مي‌گذرد، اما هنوز شوراي‌عالي فضاي مجازي تاريخي براي مراجعه متقاضيان حقيقي اين سرويس به شکل رسمي ارائه نداده و تنها روز گذشته شرکت زيرساخت براي عرضه اين سرويس به متقاضيان حقيقي اعلام آمادگي کرده است.
VPN که براي دور زدن فيلترينگ نيست
هر چند که از سرويس و پروتکل‌هاي وي پي ان براي ايجاد يک شبکه امن تبادل اطلاعات بين چند نقطه استفاده مي‌شود، اما در کشور ما علاوه بر اين کاربرد، VPNها به منظور دور زدن سيستم فيلترينگ نيز استفاده مي‌شوند. رييس شوراي‌عالي فضاي مجازي نيز چندي پيش علاوه بر اشاره به اين موضوع عنوان داشته بود که سيستم فيلترينگ موجود، نيازمند يک سري اصلاحات است. به هر حال، اما براي جلوگيري از استفاده نادرست از VPNها بحث قانوني و غيرقانوني آنها شکل گرفت. به‌طوري که پس از پايان پروسه ثبت‌نام و ارائه اين خدمات به متقاضيان گفته مي‌شود که ديگر VPNهاي موجود در بازار قابليت کارآيي نخواهند داشت. از سوي ديگر و بر اساس اعلام سايت ثبت‌نام اين خدمات VPNهاي قانوني جهت دور زدن فيلترينگ نيست و در صورت استفاده براي اين منظور، سوءاستفاده محسوب شده و پيگرد قانوني خواهد داشت.


برچسب ها : ,,,
مطالب مرتبط
بخش نظرات این مطلب
بخش نظرات برای پاسخ به سوالات و یا اظهار نظرات و حمایت های شما در مورد مطلب جاری است.
پس به همین دلیل ازتون ممنون میشیم که سوالات غیرمرتبط با این مطلب را در انجمن های سایت مطرح کنید . در بخش نظرات فقط سوالات مرتبط با مطلب پاسخ داده خواهد شد .
شما نیز نظری برای این مطلب ارسال نمایید:
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی